Odżywianie-diety-otyłość

Posted By: Człowiek i Natura on May 17, 2011 in 
odzuywianie-diety

Każdego roku wiele tysięcy ludzi trafia do szpitali z udarem mózgu i wiele tysięcy z zawałem serca. Nadciśnienie ma ponad 30% dorosłych osób. Ponad połowa podwyższony poziom cholesterolu. Szacuje się, iż ok 10% ludzi jest narażonych na gruźlicę, czyli na chorobę wskazującą na totalnie złe odżywianie.
Klasyczne awitaminozy od dawna nie występują. Aktualnie mamy coraz więcej chorób powstających w wyniku złego odżywienia, przede wszystkim spożywania dużej ilości pokarmów wysokoenergetycznych, i niewłaściwej ilości wielu składników odżywczych. Stan taki prowadzi do złej “konstrukcji” organizmu, zaburzenia równowagi wielu procesów metabolicznych i nasilenia procesów wolno rodnikowych. Wszystkie wskazane czynniki prowadzą do chorób zwanych dziś cywilizacyjnymi i przyspieszają procesy starzenia się organizmu.
Czy może być to dieta na całe życie? Jakie kryteria powinny decydować przy wyborze diety? Stosować ogólne zalecenia żywieniowe, czyli piramidę zdrowia, czy szukać indywidualnej diety tylko dla siebie?
Otyłość jest przyczyną wielu “chorób cywilizacyjnych”: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, kamicy pęcherzyka żółciowego, choroby niedokrwiennej serca, nowotworów szyjki macicy, jajnika, piersi, prostaty, pęcherza moczowego, jelita grubego, niepłodności, choroby bezdechu nocnego, dny moczanowej, choroby zwyrodnieniowej stawów i wielu innych.    Powodów powstawania otyłości należy szukać w genetyce, nawykach żywieniowych i wzrastającej liczbie całej gamy stresorów środowiskowych. Zidentyfikowano 15 związków biochemicznych mający bezpośredni wpływ na masę ciała.
Najważniejszym dla ludzkiego organizmu źródłem energetycznym jest glukoza.Jest niezbędna do uruchomienia najważniejszych procesów metabolicznych. Żadna komórka naszego organizmu nie przeżyje bez glukozy. Dlatego ilość glukozy we krwi musi być zawsze w określonym zakresie stężeń (od 85 – 100 mg na 100 ml krwi). W przypadku zwiększenia się ilości glukozy pojawia się w krwi insulina, mająca za zadanie wprowadzenie glukozy z krwi do wnętrza komórek. W przypadku niedoboru glukagon odtwarza glukozę z glikogenu wątrobowego. Gdy wyczerpane zostaną zapasy glukozy w wątrobie, uruchamiane są procesy glukoneogenezy, tzn. tworzenia glukozy z aminokwasów glukogennych białek stanowiących konstrukcję naszego organizmu.

W procesach utrzymania właściwej wagi najważniejsza rolę odgrywa cAMP (3′-5′- cykliczny adenozynomonofosforan).

W chwili natężonego stresu dzięki cAMP jedna cząsteczka adrenaliny indukuje uwolnienie z zapasów w wątrobie 100 milinów cząsteczek glukozy. Jednocześnie aktywują się komórki tłuszczowe do uwolnienia swoich zapasów tłuszczu. Wówczas organizm otrzymuje potężna dawkę energii, która może być szybko zużyta przez cały organizm, np. reakcji obronnej. Glukoza jest dostarczana do 70 bilionów ludzkich komórek.
Mechanizm jej transportu jest bardzo sprawny. Kiedy komórki nie potrzebują więcej energii, a występuje ciągły nadmiar glukozy, aby nie zmarnowała się ani jedna cząsteczka cennego paliwa, glukoza w wątrobie przekształcana jest w fosforan glicerolu (pochodna gliceryny), który łączy się z trzema cząsteczkami kwasów tłuszczowych tworząc trójglicerydy (tłuszcz). Wysyłane są one do komórek tłuszczowych; adipocytów. Insulina ciągle obecna we krwi pełni wiele ról. Między innymi aktywuje enzym LPL (lipaza lipoproteinowa), którego niezliczone szeregi zbierają się w naczyniach krwionośnych tylko po to aby spotkać wytworzoną w wątrobie cząsteczkę trójglicerydu (tłuszczu). U osób z nadwagą biosynteza enzymu LDL jest bardzo szybka.
Dzięki temu sprawnie przebiega proces rozkładu każdej ilości tłuszczu na składniki podstawowe. Ponownie powstaje fosforan gliceryny i wolne kwasy tłuszczowe. Proces ten tworzy elementy, które mogą być przetransportowane do komórki tłuszczowej. W komórce tłuszczowej następuje utworzenie ponownie cząsteczki tłuszczu, która jest wbudowana w strukturę adipocyta. Przemian ta przebiega wolno, ale w przypadku przejadania się jest procesem ciągłym.

Już po pierwszym kęsie pączka lub pierwszym łyku słodkiego napoju nasze komórki tłuszczowe uzyskują informację o konieczności pełnej mobilizacji. Na błonie śluzowej kubków smakowych języka i podniebienia znajdują się receptory rozpoznające cząsteczki glukozy. Jest to nasze dziedzictwo z minionych tysiącleci, mające na celu przetrwanie gatunku. Niemowlę ssąc pierwsze krople mleka matki przyjmuje duża dawkę laktozy (dwucukru zbudowanego z glukozy i galaktozy), który aktywuje wytwarzanie insuliny, poszerzającej światło naczyń krwionośnych aby procesy transporty tłuszczy i innych składników odżywczych przebiegały sprawnie do najodleglejszego miejsca w organizmie.
Ten schemat funkcjonuje w całym świecie ssaków. Glukoza jest wyznacznikiem dla organizmu czasu aktywacji procesów metabolicznych mających na celu utrzymanie ciągłości życia. Np. krowa żuje tak długo swój pokarm, aż w treści pokarmowej powstaną cukry proste ze złożonych węglowodanów wysokoskrobiowych. Pojawienie się smaku słodkiego jest sygnałem, ze żucie można zakończyć, a treść pokarmowa jest pełnowartościowym źródłem wszystkich składników pokarmowych.
Cukier i smak słodki odgrywają w fizjologii ssaków bardzo ważną rolę. Niestety zmiana proporcji w składnikach pokarmu, szczególnie na korzyść cukrów prostych przyczynił się do poważnych zaburzeń metabolicznych występujących w całych populacjach. Ich następstwem jest otyłość i choroby dieto-zależne.
Gdy trzustka wydziela insulinę do krwi rozszerzają się się naczynia krwionośne, aby zwiększyć ich przepustowość. Insulina jest hormonem anabolicznym, tzn. ułatwiającym procesy budowania. Aktywuje procesy transportu do komórek prawie wszystkich niezbędnych substancji odżywczych i budulcowych, np. białek i cukrów do mięśni a tłuszczy do komórek tłuszczowych (adipocytów). Proces zaopatrywania adipocytów w przypadku utrzymywania się dużej ilości insuliny we krwi z czasem staje się procesem jednokierunkowym. Ilość receptorów i kanałów transportu tłuszczy na adipocytach się zmniejsza, a komórka tłuszczowa staje się niedostępnym “tłuszczowym sejfem”. Organizm ludzki może w sytuacji zagrożenia za pośrednictwem hormonów stresu, adrenaliny lub glukagonu, uwolnić zapasy tłuszczu 4 tysiące razy szybciej niż je budował. Tą właściwość można umiejętnie wykorzystać w racjonalnym odchudzaniu. Niestety z powodu braku „kanału przerzutu” otyły organizm nie może wykorzystać taj zdolności, innymi słowy uwolnienie zawartości “tłuszczowego sejfu” staje się prawie niemożliwe. W efekcie, nawet w sytuacji permanentnego niedoboru kilokalorii w diecie nie ma możliwości na utratę wagi.

Dlatego osoby z nadwagą, które decydują się na życie o suchym chlebie i wodzie, czasem czarnej kawie nie mają żadnych szans na utratę wagi.

Przykład: pani w wieku 35- 40 lat z nadwagą (BMI około 32) decyduje się na dietę 1000 kcal. W ciągu pierwszym tygodniu traci trwale 1 – 2 kg. Niestety w utraconych kilogramach nie było ani grama tłuszczu. Został zminimalizowany zapas glukozy w mięśniach o mniej więcej 300 – 400 g i około 1000 g wody (szacuje się, iż jedna spalana cząsteczka cukru wymaga zużycia 3 cząsteczek wody). Razem otrzymujemy 1,5 kg, czyli tyle ile zmniejszyła się waga w/w pani. Sukces zachęca do kontynuacji terapii odchudzającej, bez analizowania pojawiających się powoli efektów ubocznych. Kontynuacja terapii prowadzi do deficytu energetycznego, który metabolizm bardzo szybko nadrobi. Utworzy sam niezbędne ilości glukozy z aminokwasów glukogennych. Proces ten odbywa się kosztem zubożenia białek tkanki łącznej i mięśni. Po 2-3 tygodniach pani odchudzająca się w ten sposób zauważy pierwsze objawy, tj. liczne nowe zmarszczki na twarzy, sucha pękająca skóra, plamy na paznokciach i wypadające włosy. Jest najlepszy moment na opamiętanie się. Następne skutki nie będą obojętne dla zdrowia całego organizmu. Kolagen ma coraz gorszą strukturę co jest manifestowane jest słabą elastycznością skóry. Prowadzi to do obwisłych zwałów tłuszczu na brzuchu, obwisłych piersi, cellulitu, osłabienia mięśni, bóli stawów, słabej pracy narządów wewnętrznych.
Tycie jest procesem wieloletnim, w którym ukształtowały trwałe tendencje metaboliczne. Zmiana ich wymaga zmiany diety i czasu. Niestety często problemy z równowagą psychoemocjonalną, które pojawiają się w otyłości, utrudniają skuteczne przeprowadzenie całej terapii odchudzającej. Jednym z decydujących czynników dietetycznych jest aminokwas L-tryptofan, prekursor serotoniny.
Serotonina jest hormonem tkankowym wytwarzanym w błonie śluzowej jelita, płytkach krwi i w ośrodkowym układzie nerwowym. Jest neuroprzekaźnikiem, który przekazuje impulsy nerwowe do tkanek. Serotonina zależnie od rodzaju spożytego pokarmu hamuje apetyt, tak jest po spożyciu węglowodanów, lub pobudza apetyt po posiłkach białkowych. Ma wpływ na ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy np.: działa przeciw depresyjnie, jest odpowiedzialna za sen fizjologiczny. Za mała ilość tego neuroprzekaźnika powoduje wzrost zachowań agresywnych, a w dłuższym okresie prowadzi do depresji. Szyszynka w ciągu dnia produkuje serotoninę z tryptofanu, natomiast w nocy wytwarza melatoninę.
Mamy dwa rodzaju głodu: fizyczny i psychiczny. Fizyczny determinowany jest zapotrzebowaniem organizmu na pokarmowe surowce energetyczne. Psychiczny wywoływany jest “radością” spożywania pokarmów. Uwarunkowany jest wieloma hormonami związanymi wieloma reakcjami fizjologicznymi, np.: zespołem napięcia przedmiesiączkowego (zmiany nastroju i łaknienia), zespołem “sezonowego zaburzenia nastroju” (reakcja na długą jesienno-zimową porę nocną), pracą na 3 – 4 zmiany, restrykcyjną dietą. Zaspokojenie głodu psychicznego jest trwałe jedynie, jeżeli wiąże się ze wzrostem ilości serotoniny.
Serotonina i melatonina regulują: przebieg snu, temperaturę ciała, przebieg procesów dojrzewania, procesy odnawiania się i wzrostu komórek, aktywność systemu odpornościowego organizmu, wpływają na nastrój psychiczny w menstruacji. Szczególne znaczenie mają zmęczeniu i w stanach depresyjnych. Gdy stres narasta, łatwo stać się ofiarą „pewnych metod odchudzania w krótkim czasie bez wysiłku”, których jest pełno w internecie i kolorowej prasie. Czy metody te są skuteczne,?
Przeciętny człowiek o wadze 70 kg i BMI 28 może dysponować zapasami 1800 kcal w glukozie zmagazynowanej w mięśniach i wątrobie w postaci glikogenu, 150 000 kcal w tłuszczach zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Ludzie otyli mogą z BMI > 32 gromadzą w fałdach tłuszczu ponad 300 000 kcal.
Człowiek do podstawowej przemiany materii na dobę potrzebuje około 1200 kcal. Maratończyk przebiegając w ciągu 3 godzin 42 km zużywa około 5 000 kcal.
Żartując można by powiedzieć, że osoba otyła ma zapas energii na przebiegnięcie maratonu codziennie przez 60 dni. Czy to możliwe? Nie.
Należy wspomnieć, iż skuteczność farmakoterapii w przypadku otyłości jest ograniczona. Leki dostępne na światowych rynkach nie są w pełni bezpieczne. Farmakoterapia może pełnić rolę uzupełniającą kompleksowe działania, oparte o prawidłową dietę metaboliczną i wysiłek fizyczny. Dieta metaboliczna jest dokładnie dopasowana do indywidualnych potrzeb ludzkiego organizmu. Do wskazania diety metabolicznej i niezbędnej aktywności fizycznej służy diagnostyka stanu odżywienia –Jednym z najlepszych badan profilaktycznych na świecie które w prosty sposób pomogą nam zrozumieć zasadność postępowania jest badanie Analizy Pierwiastkowej Włosów. (Szczegółowe informacje w artykule na stronie głównej)

Pierwsza analiza pierwiastkowa włosów służy rozpoznaniu najważniejszych tendencji w organizmie badanego. W opisie pierwszej analizy proponowany jest program dwuczęściowej suplementacji. Pierwsza trzymiesięczna część programu suplementacyjnego ma organizm zdetoksykować, wyrównać nadmiary i niedobory poszczególnych minerałów. Część druga, może trwać od trzech do sześciu miesięcy. Ma ustabilizować homeostazę dla danego Pacjenta. Już po trzech miesiącach drugiej części można wykonać drugą porównawczą analizę pierwiastkową włosów. Wiedząc, jaki mieliśmy wyjściowy stan metabolizmu i co zmieniło się pod wpływem zaleceń żywieniowych, na podstawie analizy porównawczej możemy określić typ metaboliczny badanego Pacjenta. Wykorzystując diagnostykę stanu odżywienia, czyli porównawczą analizę pierwiastkową włosów wskazujemy indywidualną dietę metaboliczną. Są to dokładne składy wszystkich posiłków i przepisy poszczególnych dań. Do diety metabolicznej obliczamy zapotrzebowanie energetyczne Pacjenta i wskazujemy najlepszą aktywność fizyczną i działania relaksacyjne. Więcej informacji zamieszczonych jest w moich książkach, które można zakupić w naszym sklepie internetowym(patrz strona główna-sklep nr.produktu 1032, 1033)

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten jest ograniczony prawami autorskimi oraz innymi prawami i nie może być kopiowany, publikowany i rozprowadzany w żadnej formie bez uprzedniej zgody autora.

USA 

Comments are closed.


Analiza Pierwiastkowa Włosów

Każdy bez względu na swoje miejsce zamieszkania może wykonać badanie Analizy Pierwiastkowej Włosów po szczegółowe informacje proszę dzwonić pod nr.tel. 312.646.8436 lub wypełnić formularz kontaktowy znajdujący się w stopce naszej strony internetowej

Pytania do “Człowiek i Natura”